• שרית דינרי

ויסות רגשי - טיפול קבוצתי


טיפול קבוצתי בויסות רגשי


כאשר לילד יש קושי בויסות הרגשי והוריו מחפשים עבורו טיפול רגשי הם לרוב יפנו לטיפול פרטני משום שזו האופציה המוכרת יותר. אולם ישנו סוג טיפול נוסף - טיפול רגשי בקבוצה שהינו לעיתים קרובות הרבה יותר יעיל במקרים של קשיים בויסות הרגשי.


10 סיבות לכך שטיפול קבוצתי יעיל במקרה של קושי בויסות רגשי


 1. היחסים שנוצרים בקבוצה הם שיחזור למערכות יחסים של הילד בחייו המשפחתיים והחברתיים.

 2. בקבוצה הסיכוי שהקושי בויסות הרגשי של הילד יעלה על פני השטח הוא גבוה יותר היות ובקבוצה מתעוררים מצבים רבים אשר מדמים את המציאות החברתית והמשפחתית.

 3. בקבוצה הילד נאלץ לחלוק את תשומת לב המטפלות (כפי שהוא נאלץ בבית עם האחים שלו).

 4. כמו כן הצרכים והרצונות של הילד מתנגשים עם צרכי שאר הילדים בקבוצה.

 5. מצבים אלו עלולים לתסכל או לגרום לקושי רגשי אצל הילד וסביר להניח שהוא יתנהג ויגיב בדיוק כפי שהוא עושה מחוץ לקבוצה (בכי / התפרצות / צעקות ). אולם כאן נכנס היתרון הגדול של הטיפול הקבוצתי, משום שכאן נמצאת מטפלות רגשיות.

 6. הסיטואציות שנוצרות בזמן אמת מאפשרות למטפלות ללמוד את דפוס ההתנהגות שגורם לילד קושי בויסות הרגשי, להסתכל כמו בזכוכית מגדלת על הסיבות שגרמו לו להגיב בעוצמה ובהתאם לכך לעשות את ההתערבויות הטיפוליות המדויקות ביותר בזמן אמת.

 7. המטפלות נותנות לילד מגוון כלים כדי שידע איך להירגע ולווסת את רגשותיו.

 8. ​בטיפול קבוצתי המשוב על התנהגותו של הילד הוא מידי והוא מתנסה בתרגול התנהגויות חדשות ומיומנויות חברתיות חדשות בזמן אמת, דבר שמעצים את הלמידה.

 9. בטיפול הקבוצתי אין צורך שהילד יספר בדיעבד מתוך זווית הראיה שלו על סיטואציות שקרו לו בביה"ס (כמו בטיפול פרטני רגיל) משום שכאן הכל קורה בזמן שהמטפלות נוכחות בסיטואציה.​

 10. היות והטיפול הקבוצתי במרכז חברותא מלווה גם בהדרכת הורים ובהדרכת הצוותים החינוכיים (מורה, גננת, יועצת) כולם מקבלים כלים כיצד להגיב, לעזור ולקדם את הילד.

מעוניינים להמשיך לקרוא על ויסות רגשי אצל ילדים? לחצו כאן


רוצים לקרוא עוד על מרכז חברותא בכפר סבא? לחצו כאןהשאירו הודעה ונחזור אליכם בהקדם

מוזמנים להיות בקשר עם מרכז חברותא

052-8581746

רחוב בילו 20, כפר סבא

 • whatsapp
 • facebook-icon--basic-round-social-iconse

 כל הזכויות שמורות למרכז חברותא (2006)